Kekik Yağının Faydaları | Bakım Maskesi
Bakım Maskesi

Kekik Yağının Faydaları

Yazar: admin Tarih: 18 Ekim 2017 Yorum: 0 Yorum
reklam

Kekik Yağının Faydaları

Kekik mutfağımızda kullandığımız çok sevdiğimiz kimyon, nane, pul biber, tuz, karabiber gibi bir baharattır. Salatalarda ve yemeklerde mis gibi kokusuyla severek kullandığınız kekik aynı zamanda şifalı bir bitkidir. Özellikle de Türk geleneksel yemeklerinde ve Doğu bölgesinde baharatlardan en çok kullanılanların başında gelen sessiz ve acı yemeklerin, salataların ayrıca çorbaların olmazsa olmazıdır. Acımtırak lezzeti ve kokusuyla birçok yemekte kullanılan kekik dolmalarda da vazgeçilmez bir lezzettir. Yemeklere kattığı tadın yanında kekik yağının faydaları açısından oldukça önemli bir besindir.

Kekiğin faydaları nelerdir?

Şifalı bitkilerden biri olarak bilinen kekik bölgelere göre farklı isimlerle anılmaktadır. Anzer gibi isimlerle de anılan kekik yol kenarlarında dahi yetişebilen bir baharattır. Yetiştiriciliği de hiç de zor değildir. Avrupa ve Anadolu’da yaygın olarak kullanılan bu ot yaz aylarında çiçek açar ve A ile C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Demir, Manganez ve Bakır içerdiği için de vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu söylenmektedir.

Kekik Yağı Nasıl Elde Edilir?

Şifalı yağlar arasında bilinen ve birçok hastalık tedavisinde uygulanan yağlardan biri olan kekik yağı her aktardan bulunabilecek ve temin edilmesi oldukça kolay bir cihazdır. Birçok bitkinin yağları, çayları, yemeklerde ve buhar banyolarında kullanılarak hastalıklara çare olurken bazı hastalıklar için bilinen bitkilerin faydaları ve kullanımları gerçekleştirilir. Kekik yağı kekiğin tohumundan ve çiçeğinden elde edilerek kullanılan bir yağdır. Şifalı bitkilerden biri olan kekik Akdeniz Bölgesi’nde oldukça fazla bulunmaktadır. Yağı ve çayı bu bölgede oldukça yaygındır. Keskin tadı ve kokusu ile yemeklere güzel bir aroma katan kekik yağı birçok hastalığın tedavisi için iyi bir üründür.

Kekik yağı bel ağrısı, soğuk algınlığı, grip, öksürük, balgam ve regl dönemi sancıları için iyi gelmekte kekiğin yanında papatya, ıhlamur, Adaçayı, kuşburnu ve ısırgan da bu hastalıkların tedavisinde iyi bir çözümdür. Kekik yağının faydaları ayrı ayrı incelemek gerekirse şöyledir;

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kekik yağı antimikrobiyal ve antifungal etki sağlar. Kanser türlerinin tedavisinde kullanılır. İltihaplı yaraların kurutulmasına da iyi gelir rahat nefes alabilmeyi sağlar ve vücuttaki yaraların iyileşme hızını kısaltır. Bademcik sinüzit iltihabı gibi soğuk algınlığına bağlı hastalıkların tedavisinde tercih edilir. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği bulunur. Bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına iyi gelir ve sivilce geçirmekte de etkili bir yağdır.

kekik yağının faydaları

Mantar önleyici ve Antiviral özelliğe sahip olan kekik yağı ayrıca evlerinizde tahtakurusu, amip, bakteri, kene, sivrisinek gibi parazitlerin uzaklaştırılması için de iyi bir çözüm yöntemidir. Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında deriye sürünmek şartıyla iyileşmeyi sağlayan bu yağ aynı zamanda çıbanlara iyi gelmektedir. Ağız kokusu problemi olan kişilerde bakterilerin etkisini azaltan kekik yağının faydaları arasında nefes ferahlatma özelliği de bulunmaktadır. Hazımsızlık, uykusuzluk gibi problem yaşayan kişilerde kekik yağının mucizevi etkisi ile önemli bir üründür. Üstelik cilt bakımı ve güzellik açısından da birçok küre ilave olarak kullanılabilmektedir. Yaşlanma karşıtı olan bu yağ ciltteki kırışıklıkların oluşmasını engellemektedir. AntiAgeinq denen bu özellik sayesinde kekik yağı birçok Kozmetik üründe bulunur. Kekik yağının faydaları saymakla bitmiyor olsa da bazı kişilerde yan etkileri de gözlenmektedir.

Kekik Yağının Yan Etkileri

Hamileler bu yağı kullanmamalıdır ve vücuttaki demiri emdiği için aşırı miktarda kekik yağı kullanımı Demir eksikliğine neden olabilmektedir. Özellikle guatr hastalığının da kekik yağı kullanmamaları gerekmektedir. Çünkü kekik yağı tiroid bezinin hızlı çalışmasının sağlayabilir.

Peeling Nedir ? Peeling Nasıl Uygulanır?

reklam

Bu Konuya Benzer Yazılar

Yorumlar